Dá sa z pečeňových enzýmov zistiť poškodenie svalov a kosti?

Zodpovedané
9. júl 2020

Dobrý deň,

bola som so svojim starším synom na internom vyšetrení, pretože sa sťažoval na slabosť nôh, rúk, ťažšie dýchanie hlavne počas rozprávania a bodavé bolesti v tele (bolesť pripomínajúca pichnutie ihlou).

Povedal, že tá slabosť sa stále mení. Raz ma strašne slabé ruky, potom sa tá slabosť presunie do nôh. Keď dlhšie rozpráva, tak sa mu ťažšie dýcha.

Výsledky krvi dopadli dobre, no on sa stále sťažuje na slabosť a ťažšie dýchanie.

Zistilo by sa z pečeňových enzýmov nejaké poškodenie svalov alebo kostí?

Mám strach, či by to nemohla byť myastenia gravis. Čítala som, že z pečeňových enzýmov sa dá zistiť poškodenie svalov a kostí.

Je to pravda?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

nie, myastenia gravis je ochorenie, ktoré ma typický klinický obraz, ktorý je v podstate určujúci pre stanovenie diagnózy a teda žiadne laboratórne vyšetrenia nie sú potrebné k stanoveniu diagnózy.

Poškodenie svalov a nejaké svalové ochorenie by sa dalo zistiť odberom svalových odberov, ktoré naberané neboli - LD, CK. Ja by som dopísala aj ionogram - Ca, iCa, Mg, a so synom absolvovala neurologické vyšetrenie.

V lekárni kúpte Magne B 6 a to mu dávajte 3x denne 1-2 tbl.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas