Čo znamenajú dva biele hrbolčeky na vrchnom ďasne u mojej dcérky?

Zodpovedané
3. okt 2022

Dobrý deň,

mojej 15-týždňovej dcérke som dnes zbadala na vrchnom ďasne spredu pri očnom zube dva biele hrbolčeky.

Ide o afty/Epsteinove perly alebo iné cysty?

Počká to na kontrolu k pediatričke do 6. októbra, alebo máme ísť radšej skôr?

Ako to liečiť?

Dcérka si už asi 3 týždne stále dáva pršteky do úst.

Ďakujem

Dobrý deň,

presne ako píšete. Takéto belavé cysty veľkosti niekoľko milimetrov u novorodenca sú Bohnove noduly, alebo Ebsteinove perly, ktoré vznikajú pri vývoji podnebia. Takéto cysty nebolia a spontánne zmiznú okolo 3. mesiaca života dieťaťa.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas