Čo znamená žihľavka a červené fľaky na tvári pri viróze?

Zodpovedané
13. nov 2021

Dobrý deň,

5 ročná dcéra má virózu. Najskôr zvracala a o pár dní dostala nádchu, kašeľ a teploty. Súčasne s nádchou sa jej začala objavovať na rôznych častiach tela žihľavka. Žihľavka mení miesto ako keby putovala.

Objavila sa vždy len večer. Ráno a cez deň ju nemala. Po 3 dňoch sa k žihľavke pridal červený horúci fľak na líci. Objavuje sa vždy doobeda s tým, že mení veľkosť a intenzitu a je len na jednom líci. Jeden deň sa neukázal vôbec.

Žihľavka sa po týždni stráca, ale fľak sa ešte objavuje, aj keď nie v takom rozsahu.

Ide o alergiu?

Lieky neberie, strava sa nezmenila. Jej sestra je alergik a atopik.

Môže to byť reakcia na virózu?

Ak áno, ako dlho to môže trvať?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie, nejde o alergiu. Je to sprievodný znak virózy. Je to pomerne bežné. Červený fľak na líci by mohol znamenať aj piatu chorobu. To je tiež viróza a liečba je symptomatická - znižovať horúčku, liečba kašľa a nádchy, inhalácie.

Stav môže pretrvávať 2 týždne.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas