Čo znamená zelená hlienová stolica u trojtýždňového novorodenca?

Zodpovedané
8. jan 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom stolice plne dojčeného dieťaťa. Dcéra má zelenú hlienovú stolicu ako keby so zrazeným mliekom. Riešila som to aj s pediatrom. Dostala BioGaiu, no nepomáha to. Aj som začala jesť bezlaktózové jogurty.

Momentálne som už druhýkrát našla na plienke pár kvapiek krvi v stolici. Chcela som volať pediatrovi, ale má dovolenku.

O aký problém môže ísť?

Čo máme robiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

samotné zelené sfarbenie stolice pri dojčenom dieťati nemusí byť problémom ak pekne prospieva, nevracia, plienky sú pocikané, pije s chuťou. Ak však je prítomné vlákno krvi, pri opakovaní sa radí dojčiacej matke vyradiť zo stravy bielkovinu kravského mlieka.

Bezlaktózové jogurty v strave matky nepomôžu. Musíte úplne vylúčiť bielkovinu kravského mlieka. To znamená, žiadne mliečne, ani bezlaktózové produkty , ani maslo. Jogurty môžete rastlinné (napr Alpro z DM), mlieko taktiež iba rastlinné nápoje (sójový, ryžový, mandľový).

Je to najčastejšia príčina prítomnosti krvi v stolici plne dojčeného dieťaťa. Pokiaľ sa krv bude opakovať napriek Vašej diéte, je potrebné prešetrenie u pediatra.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas