Čo znamená recidíva epileptických záchvatov?

Zodpovedané
27. apr 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom epilepsie.

Čo znamená dekompenzovaná epilepsia parcial komplex so sekundárnou generalizáciou?

Ako sa prejavujú tie záchvaty?

Čo znamená recidíva epileptických záchvatov?

Na žiadanke MR mám napísané - vylúčiť patologickú gen.

Čo to znamená?

Ďakujem

Dobrý deň,

dekompenzovaná znamená, že nie je v dobrom štádiu, ale sú prítomné vzplanutia záchvatov (či už preto, že je novodiagnostikovaná, neliečená, alebo zhoršený stav počas liečby).

Parciálny záchvat je záchvat, pri ktorom prvé klinické a elektroencefalografické (EEG) príznaky svedčia, že epileptický výboj vzniká v ohraničenej oblasti jednej mozgovej hemisféry. Parciálny záchvat bez poruchy vedomia sa klasifikuje ako jednoduchý, ak je počas záchvatu prítomná porucha vedomia, ide o záchvat komplexný.

Parciálne záchvaty sú u detí pomerne časté, znamená to, že nie sú celové "zášklby" celého tela ako z filmu, pri ktorých dieťa stratí vedomie a rozhryzie si jazyk, pomočí sa. Ale je to forma kedy záchvaty sú prevažne v spánku (75 %), po zaspaní alebo pred prebudením. Sú jednoduché parciálne so zášklbmi svalstva tváre, pier, jazyka a hornej končatiny s poruchou reči ale bez poruchy vedomia. Neurologický a intelektový status sú v norme, nie je nález v neurozobrazovacích vyšetreniach.

To, že je so sekundárnou generalizáciou znamená, že po prvotnej parciálnej časti môže dojsť k celkovému (generalizovanému) záchvatu so zášklbmi celého tela a stratou vedomia, pomočenie sa, rozhryzenie jazyka.

Na MR budú hľadať či nie je v mozgu nejaké ložisko, ktoré by potvrdilo dg.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas