Čo znamená pankreatická elastáza?

Zodpovedané
9. aug 2020

Dobrý deň,

mojej 9 ročnej dcérke bola zistená pankreatická elastáza 500. Dcérka máva bolesti bruška. Okrem toho má HIT a BKM.

Čo znamená pankreatická elastáza?

Aké odporúčania nám môžte dať?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

je to enzým, ktorý informuje o exokrinnej činnosti pankreasu (podžalúdkovej žľazy) a býva znížená keď je pankreas "chorý". Najčastejšie diagnózy sú neprospievanie u detí, cystická fibróza, chronická pankreatitída.

Hodnota 500 odráža - podľa toho, čo viem normálnu funkciu pankreasu. Neviem v akom laboratóriu Vám to zo stolice vyšetrovali a teda či majú iné referenčné hodnoty a či to teda vyhodnotili inak, ale v alphamedical je to hodnota normálnej funckie a teda, že pankreas je v poriadku

Z krvi sú enzýmy, ktoré vravia o činnosti pankreasu amyláza a lipáza.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas