Čo znamená chrčanie dvojmesačného bábätka?

Zodpovedané
21. júl 2021

Dobrý deň,

mám dvojmesačného synčeka. Dnes som spozorovala, že keď dýcha, tak chrčí. Skúšala som odsávať soplíky, ale žiadne nemal. Bola som s ním na pohotovosti. Pán doktor ho popočúval a jeho záver bol, že pravdepodobne má zápal priedušiek. Brali mu aj krv na zhodnotenie CRP, ale mal pod 8. Predpísal mu ATB.

Aký je Váš názor na zdravotný stav môjho syna?

Čo znamená to chrčanie podľa Vás?

Ďakujem

Dobrý deň

môj názor je, že ak nie je vysoké CRP, nejde o bakteriálnu infekciu a teda by som ATB nedávala.

Chrčanie môže spôsobovať vírusová infekcia, ktorá zúži v dôsledku opuchu dýchací strom a dieťatku spôsobuje problémy s dýchaním ,najmä výdychom. Takto malé bábätka však niekedy chrčia, v dôsledku ľahkej vrodenej chyby , zúženia laryngu - tzv. laryngomalácia.

Celkovo by som na Vašom mieste išla k svojmu OL, ktorý dieťatko pozná a stav konzultovala s ním.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas