Čo všetko by malo vedieť 17 mesačné dieťa?

Zodpovedané
10. mar 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom toho, čo by malo vedieť 17 mesačné dieťa. Náš syn prinesie len to, čo on chce a nie to, čo po ňom chceme my.

Je v poriadku, keď neukazuje na veci, predmety a zvieratká?

Opakuje po nás veci. Keď mu ukážeme, že schovávame kocku alebo hračku pod misku, tak to začne opakovať. Keď skladáme pyramídu, tak pomôže a prihodí tiež kocku. Vie dať 3 kocky na seba, stavia fľašky do radu.

Vždy, keď nájde knižku, tak ju rozloží a všetky ukladá tak na stôl. Neviem aký to má význam, ale robí to stále. Vie v nich listovať. Keď sa mu niečo nedarí, alebo ho to už prestane baviť, tak hračky rukou odhadzuje za chrbát.

Ceruzkou začína kresliť, ale to sú len také čiary. Búcha a hýbe s rukou.

Slová neopakuje, ale začína si nejakú tú svoju reč skúšať. Povie do 10 slov - mama, tata, brm, toto, ga, ka, baba, na. Zamávať sa mu nechce.

Keď vidí niečo zábavné, tak si dupká od radosti. Niekedy až tak zvýskne. Keď mu niečo poviem a nechce, tak kýva hlavnou, že nie nie alebo áno áno. Máme psíka a začal mu hádzať plyšáka, lebo vie, že aj my mu ho hádžeme.

Čo všetko by malo vedieť 17 mesačné dieťa?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

pravdupovediac otázky tohto typu naozaj neobľubujem, nakoľko sa na ne nedá odpovedať.

Sú 17 mesačné detičky, ktoré robia to, čo Váš synček, sú 17-mesačné deti, ktoré robia viac, ktoré robia menej. Závisí od mnohých faktorov - od toho ako sa dieťaťu venujete, akú má individualitu, ako je učenlivé, ako je fyzicky zdatné, či má nejaké ochorenie, či má súrodencov, či je chlapček alebo dievčatko..je toho strašne strašne veľa.

My ako lekári máme určité sledované vývojové milníky, ktoré keď dieťa v určitom veku nedosiahne, tak sa nad tým zamýšľame.

Vo veku Vášho synčeka by bolo takouto odchýlkou keby samostatne nestál, nechodil, nebral do rúk predmety, nevravel aspoň 10 slov, nepozeral by sa na Vás.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas