Čo všetko by malo ovládať ročné dieťa?

Zodpovedané
10. aug 2022

Dobrý deň,

chcela by som vedieť, čo všetko by malo ovládať ročné dieťa. Naša ročná dcérka dáva papá (keď chce), ťap ťap, vie dať serus. V izbe ukáže na obraz, kde je mamka. Kýve hlávkou nie nie, vie dať na seba kocky, alebo vezme telefón a dá si ho na uško. Keď poviem haló, tak si dá rúčku na uško. Vie, že ponožka a topánka patria na nôžku. Minule si manžel išiel dávať ponožky a ona ju vzala a hneď si dávala na nôžku. Chodí popri nábytku, ale sama sa ešte nepúšťa. Ukazuje rúčkou, keď chce niekde ísť. Prštekom zatiaľ neukazuje.

Mala by vedieť v tomto veku viac?

Plus začala strašne vymýšľať. Nechce sa prebaliť, nechce sa obliecť, je viac citlivá a plače asi za všetko.

Je to len obdobie?

Ďakujem

Dobrý deň,

dcérka je na svoj vek veľmi šikovná. V niečom nadpriemer, v niečom štandard. Chôdza pokojne prichádza až po 15. mesiaci, niekedy až 18. mesiaci. Ak pekne symetricky štvornožkuje a ostatný PMV bol v poriadku, nie je dôvod proces "urýchľovať".

To, že začala vymýšľať je tiež prirodzená známka vývinu - začína mať vlastný názor. Je to obdobie, ktoré môže byť pomerne dlhé (s istou dávkou humoru napíšem, že aj do konca života😉).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas