Čo spôsobuje nízku hladinu bielych krviniek u dospievajúcich deti?

Zodpovedané
13. mar 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom nízkej hladiny bielych krviniek u dospievajúceho dieťaťa. Trvá to už tri roky a doktorka hovorí, že má jesť vitamíny. 2x do roka máme kontrolu na hematológii.

Čo spôsobuje nízku hladinu bielych krviniek?

V blizkej rodine bolo úmrtie na leukémiu.

Je takýto postup lekárky vzhľadom na rodinnú anamnézu dostatočný?

Neexistujú nejaké vyšetrenia, ktoré by odhalili príčinu?

Existuje nejaká liečba, alebo naozaj má len jesť vitamíny?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ak dieťa nemá žiadne klinické symptómy možného onkologického ochorenia (časté infekty, bolesti nôh, hlavy, brucha, odpadnutie, únava, poruchy videnia, psychiky), tak nie je dôvod robiť iné vyšetrenia.

Na zníženú hladinu bielych krviniek vitamíny, ako Vám odporučil lekár špecialista - hematológ. Ste pravidelne sledovaný, to je fajn, myslím, že sa nič nezanedbáva.

Akútne znížené bývajú pri akútnych ochoreniach (virózach ale aj niektorých bakteriálnych).

Pri dlhodobom znížení počtu bielych krviniek väčšinou hematológ dieťa sleduje. Čo ja mám skúsenosť sú deti, ktoré to tak proste majú niekoľko rokov a potom zrazu sa hladina sama upraví.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas