Čo robiť v prípade rezistentnej salmonely?

Zodpovedané
4. jan 2022

Dobrý deň,

mám trojročného syna, ktorý mal v lete salmonelu. Stále aj po pol roku mu vychádza pozitívna a je rezistentná na antibiotiká.

Naša lekárka len vždy povie, že urobíme výter zase o 3 mesiace. Na slipoch má stále špinavé, aj keď mu neujde. Mám pocit, že začal v poslednej dobe aj málo papať. Na bolesť brucha sa za ten pol rok sťažoval možno 5x.

S mladším synom chodím na gastro kvôli iným problémom a tam mi lekárska poradila prepísať niečo na hnačku. Vra preto,j aby ju vykakal. Úprimne neviem si predstaviť u neho umelo vyvolať hnačku. Mal z toho veľký blok a po salmonele sa bál chodiť na záchod. Istú dobu sa aj pocikával aj pokakaval.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

salmonela vo výtere môže pretrvávať. Pokiaľ nespôsobuje problémy - hnačky, horúčky, bolesti a neprospievanie, tak nie je potrebná iná ako probiotická liečba - Probiofix INUM tbl.

Niekedy sú slipky špinavé pri obtekaní stolice pri zápche, preto asi pani doktorka navrhla niečo na zmäkčenie stolice. Nepredstavujte si to tak, že si to synček dá a bude hnačkovať. Ale zmäkčí sa stolica a pôjde ľahšie preč (prípravky ako Makrogolol, Dulcosoft či starší Duphalac). Nemyslím si, že pani doktorka myslela niečo iné, aj keď nevidím do hlavy niekoho iného a teda sa neviem viac k téme vyjadriť.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas