Čo robiť, keď sa dieťa začne dusiť a zvracať pravdepodobne po orieškoch?

Zodpovedané
7. sep 2022

Dobrý deň,

4-ročný syn dnes zjedol mini kúsok z raw koláčika, v ktorom boli kešu orechy, vlašské orechy, mandle, kokosový olej, ďatle a čučoriedky. Všetko bolo pomleté. Asi do 5 minút začal kašľať a hovoril, že ho “štípe” hrdlo. Následne na to sa mu začali na tvári okolo úst a na lícach/na rukách objavovať červené fľaky. Vyzeralo to, že mu niečo vadí v krku a aj kvôli tomu plakal. Dala som mu napiť veľa vody, ale moc mu to neprestávalo a fľaky silneli.

Dala som mu Fenistil kvapky, keďže nič iné som doma na “alergiu” nemala a toto bolo prvýkrát, čo sa také niečo stalo. Hrdlo mu prešlo a po chvíľke začal hovoriť, že ho bolí bruško, tak si ľahol. Do 30 minút od zjedenia toho malého kúsku sa vyvracal a potom vracal ešte raz asi o 20 minút na to. Potom už bolo lepšie. Na večeru som mu dala len suchý chlieb, ale zjedol len 1 kúsok. Potom sa sťažoval, že ho boli bruško a vykakal sa/išiel spať.

Je možné, že to bola nejaká alergická reakcia - asi na orechy?

Môže sa alergia prejaviť aj vracaním?

V minulosti jedol vlašské orechy aj mandle a aj všetko ostatné čo bolo v koláči a nemal takéto reakcie. Jediné kešu asi nejedol nikdy.

Bola som mierne v panike, že čo mám s ním robiť. Už som skoro volala aj 112, ale keď ho prestalo škrabať hrdlo, tak som to už nechcela tak radikálne riešiť.

Čo robiť do budúcna v podobnej situácii?

Aký liek mám dať dieťaťu, keď sa začne ako keby dusiť, vyhádže sa a povracia z nejakého jedla?

Ďakujem

Dobrý deň,

všetko, čo popisujete zapadá do "skladačky" alergickej reakcie. Je potrebné dôsledne sa vyhýbať všetkým orechom v strave synčeka a objednať ho na imunoalergologické vyšetrenie. Zároveň zatelefonovať obvodnej doktorke, aby Vám zatiaľ predpísala lieky na doma, ktoré so sebou treba nosiť aj na dovolenky atď.

Reakcia vymizla pomerne rýchlo, volať 112 by ale nebola chyba. Iná možnosť (okrem podanie liekov na predpis - antihistaminikum, kortikoid, evidentne inhalačných liekov) nie je.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas