Čo robiť, keď 6-mesačný syn odmieta cez deň piť mlieko?

Zodpovedané
26. feb 2023

Dobrý deň,

mám skoro 6-mesačného syna, ktorý je na umelom mlieku. Váži 7,9 kg a meria 72 cm. Prikrmujeme ho od ukončeného 4. mesiaca. Príkrmy mu veľmi chutia. Ovocných zje 120 g, zeleninovo-mäsových 130 - 150 g. Počas dňa odmieta piť umelé mlieko. Cucne si a keď zistí, že je to mlieko, tak vytláča fľašu. Skúšala som aj inú fľašu, cumle, pohárik, v polospánku, v spánku.

Mlieko dobrovoľne vypije len večer ako večerný rituál pred spánkom cca 140 ml. V noci vypije 180 ml a okolo 4 ráno 120 ml. Potom po zvyšok dňa odmieta mlieko. Ak mu dám mliečnu kašu lyžickou, tak ju zje. Popri príkrmoch ponúkam vodu a vypije cca 100 ml.

Stačí mu počas dňa toľko vody?

Možem mu na raňajky do umelého mlieka zarobiť riedku ryžovú, pšeničnú, pohánkovú kašu namiesto mlieka a podať mu ju lyžičkou?

Na desiatu máovocie. Na obed zeleninovo-mäsový príkrm, na olovrant znova mliečnu kašu a večer už sám vypije mliečko.

Na zaradenie jogurtu ešte čakám.

Ďakujem

Dobrý deň,

synček je spokojné dieťa, pekne priberá a pije denne 450 ml mlieka. To nie je úplne ideál. V tomto veku by to mohlo byť viac, ale sú aj takéto deti (dokonca aj také čo odmietajú mlieko úplne). Nakoľko ale mlieka vypije relatívne dosť, pekne papá a pije aj vodičku, nevidím v tom vyslovene problém. Navyše tým, že ste mu zaradili mliečko vo forme mliečnej kaše, tak mu navyšujete denný príjem, ktorý by mal byť minimálne tých 500 ml denne.

Ak má pravidelne pocikané plienky, je spokojný, moč nie je koncentrovaný, zapáchajúci po acetóne, nemá suché sliznice a pery, nekaká príliš tvrdú stolicu, tak by nemalo ísť ani o dehydratáciu.

Jemné navýšenie pitného režimu by v tomto režime bolo vhodné.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas