Čo robiť, keď 5 mesačné dieťa nevie urobiť trakčnú skúšku?

Zodpovedané
8. sep 2021

Dobrý deň,

máme 5 mesačného synčeka, s ktorým chodíme trochu cvičiť na overballe k fyzioterapeutom, keďže ako u dvojmesačného som si všimla mini diastázu. Naša doktorka na tú mini diastázu iba mávla rukou, že pohybom to určite odstráni.

Fyzio ma pochválila, že som veľmi dobre urobila, keď som prišla. Ďalším problémom je, že syn nerobí trakčnú skúšku. Pritom hlavu drží v akejkoľvek polohe. Fyzio povedala, aby som zabudla úplne na trakčnú, lebo keby bolo niečo patologické bolo, tak ona si to všimne na 100%. A že trakčná sama o sebe je bezpredmetná. Vraj je to iba 1 zo 7 skúšok.

Náš synček je mimochodom veľmi šikovný. Už ako trojmesačný sa pretáčal na bruško, hrá sa na brušku. Ak je boku, tak mu mu zatlačí fyzio panvu, tak si normálne vystrie ruku a sadne si do šikmého sedu.

Zobrali sme ho aj na neurológiu a doktorka povedala, že to nie je taký problém a akonáhle bude sedieť, tak žiadna trakčná nebude dôležitá.

Ale včera sme boli na poradni a naša doktorka ma vystrašila. Ani ma nenechala dohovoriť, čo všetko už synček vie. Iba dookola, že prečo nevie trakčnú, ako s ním cvičíme, má slabé svaly. Fyzio nám hovorila, že trakčnú by dal na 100%, ale že nechce. Podľa doktorky to nedá preto, lebo nevie.

Komu mám veriť?

Niekde som čítala, že ak bábo nevie urobiť trakčnú, tak bude mať autizmus.

Je to pravda?

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

hoci som synčeka nevyšetrila, súhlasím s názorom Vašej fyzio, že je to iba 1 zo skúšok a psychomotorika sa hodnotí komplexne. Trakčná skúška sama o sebe nie je výpovedná.

Mala som diplomovku o autizme a teda nedočítala som sa v žiadnej štúdii, že by bol vzťah medzi nerobením trakčnej skúšky a autizmom u detí. Signály sú úplne iné (v tomto veku ťažko rozpoznateľné, ale najmä nedodržiavanie očného kontaktu).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas