Čo robiť, keď 20 mesačný syn má mesiac kolísavú teplotu?

Zodpovedané
6. okt 2021

Dobrý deň,
.
môj syn má 20 mesiacov a už mesiac má skákavo teplotu. Raz má ráno nad 37°C, raz k večeru, niekedy aj pred obedom aj večer. Už 4x sme prekonali febrilné kŕče, naposledy pri teplote 37,5°.

Pri každej teplote dávam buď čípok alebo sirup NUrofen alebo Paralen. Striedam vždy po 6 hodinách, ak teplota neklesne. Ale väčšinou klesne. Z neurológie máme aj Depakine. EEG pred pol rokom negatívne.

Všetky výsledky sú zatiaľ v norme a už neviem, čo mám skúšať.

Aké sú Vaše odporúčania?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie je vhodné dávať mu od teploty pri 37°C, ale to určite viete a dávate preventívne zo strachu. Úplne tomu rozumiem. Hoci febrilné kŕče samé o sebe neohrozujú dieťa, ale možnosť pádu, nebodaj poranenia a následnej aspirácie - rozumiem tomu úplne.

Otázkou je prečo teplotu meriate? Niečo sa Vám so synčekom nezdá? Lebo ani to, že dieťatko prekonalo febrilné jednoduché kŕče nie je dôvodom na to, aby bola denne teplota meraná. Ak sa Vám chlapček zdá byť príliš teplý, spavý, plačlivý, tak samozrejme. Ale inak je to stres pre Vás a zrejme aj pre neho (neustále meranie v zadočku nie je príjemné).

Ak meriate čelovým teplomerom, tak by som túto hodnotu vôbec nebrala "vážne". Sú veľmi nepresné a vôbec sa tým neorientujte.

Depakine nie je liekom voľby pri febrilných kŕčoch, resp. ja som sa s tým nestretla. Bežné je podávať detičkám rektálne Diazepam pri prebiehajúcom záchvate trvajúcom viac ako 5 minút.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas