Čo odporúčate na zlepšenie konzistencie stolice, aby sa 4,5 mesačný syn netrápil pri kakaní?

Zodpovedané
9. dec 2021

Dobrý deň,

môj 4.5 mesačný syn posledný mesiac kaká raz za 17 dní. Pediatrička nám povedala, že plne dojčené deti môžu mať stolicu raz za 20 dni. Synček je plne dojčený a málokedy večer mu dávame UM maximálne 70 - 90 ml.

Synovi sme podali 1/4 čipku (po odporúčaní) na 17. deň). I napriek tomu plakal a veľmi tlačil, keďže stolica bola hustá ako lepidlo. Syn bol celý dopotený ako tlačil. Následne na druhý deň ráno kakal sám, ale s plačom a so silným tlačením. Stolica bola znova ako lepidlo.

Čo odporúčate na zlepšenie konzistencie stolice, aby sa syn netrápil pri kakaní?

Čo mám ja ako matka zaradiť do svojej stravy?

Bolo nám doporučené podávať harmančekový čaj (alebo odvar z vločiek).

Aký je Váš názor?

Ďakujem

Dobrý deň,

synček nie je plne dojčený, nakoľko mu dávate občas umelé mlieko večer.

Neviem, či sa situácia odohrala po 1x alebo opakovane. Ja osobne by som čaj nedávala. V podstate to, že tlačil úporne až bol spotený nie je výnimočné pri takejto frekvencii. Aj konzistencia stolice je po toľkých dňoch takáto bežná.

Plne dojčené deti naozaj nemusia mať stolicu aj cez 20 dní (rekord mám 25 dní), lebo všetko mliečko si spotrebujú - nie je to zápcha. Pri kakaní mu môžete pomáhať nožičkami, pritláčaním k brušku.

Ak by som predsa len nad niečím uvažovala, tak by som dala skôr preháňadlo Duphalac. Dajme tomu od 14. dňa bez stolice by som mu raz denne dala 5 ml. Ale bez vyšetrenia a poznania celé pozadia je to ťažké hodnotiť.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas