Čo nám odporúčate, keď 8 mesačné bábätko nebľaboce?

Zodpovedané
19. jan 2022

Dobrý deň,

moja dcéra bude mať o dva týždne 8 mesiacov. Vôbec nebľaboce, žiadne ba, da, ma, ta. Proste nič. Občas kričí a niečo mrmle. Inak nič. Pediatrička zhodnotila, že počuje dobre, čím som si aj ja istá. Hľadá zvuky. Reaguje, keď na ňu hovorím. Očný kontakt ma tiež dobrý.

Čo ma trápi je, že sa dosť často zlostí. Keď jej chcem dať pusu a objať ju, tak sa rozplače. Nie vždy, ale väčšinou sa pri tom aj zlostí a často hmká. Keď sa teší, tak robí hm, hm, hmmmm.

Pohybovo je v poriadku, štvornožkuje od 7. mesiaca. Sadla si v 6. mesiaci a od 5. mesiaca sa pretáča. Pomaly sa začína stavať popri nábytku. Trápi ma aj to, že nevie ako keby piť z fľaše. Zdá sa mi ako keby mala jazyk drevený. Niekedy pije a občas sa zacucne a viac nechce. Pije UM od 4. mesiaca, ale väčšinou ho odmieta. Alebo zdĺhavo pije.

Priberá dobre, má už 9,5 kg. Pri príkrmoch ju niekedy naťahuje. Ale väčšinou ešte otvára ústa a chce papať. Mali sme aj reflux a chodíme cvičiť (nie vojtovku) kvôli torticollisu. Ten je už síce v poriadku, ale cvičiť mame stále. Má rada knižky, takže ukazujeme, rozprávame veľa, spievame a ona to má rada, ale žiaden zvuk z nej nevyjde. Pediatrička povedala čakať.

Aký je Váš názor?

Čo nám odporúčate?

Nechcem, aby som niečo zanedbala.

Ďakujem

Dobrý deň,

zdieľam názor Vašej pani doktorky - čakať. Dcérka je veľmi pekne psychomotoricky zdatná, momentálne napreduje veľmi motoricky. Takže to, že nebľaboce je normálne.

Myslím, že to chce iba čas. Keď sa ustáli trošku v motorike, začme sa rozvíjať aj rečová oblasť. Všetko ale vníma, takže ukazujte, čítajte, riekajte, spievajte.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas