Čo nám odporúčate, keď 14 mesačné dieťa špičkuje?

Zodpovedané
13. jún 2021

Dobrý deň,

mám 14 mesačnú dcérku, ktorá sa prvýkrát postavila v 12. mesiacoch. Každé jedno postavenie je na špičky.Bola som s ňou na neurológii z vlastnej iniciatívy, pretože podľa našej lekárky netreba. Z neurologického hľadiska je v poriadku.

Mám navštíviť ortopéda?

Naša lekárka tvrdí, že malá je v poriadku. Vraj je to zdravé dieťa a nie všetky deti sú tabuľkové. Ja mám však pocit, že už dlho špičkuje. Nohy som ju ešte ani raz nevidela mať na boso alebo v ponožkách položené celým chodidlom.

Keď jej obujem pevnú obuv, čo nám pani doktorka kázala obúvať, tak špičkuje. Keď sa pozabudne, alebo sa zapozerá do reklamy v telke, tak stojí pekne. Cez topánku nevidím, či má určite položené chodidlá.

Podľa 2 lekárov je to iba zlozvyk.

Kedy to prejde?

Je možné, že keď sa pustí sama chodiť, tak pôjde na celé chodidlá?

Všetky deti z nášho okolia už behajú a moja iba po špičkách obchádza nábytok. Keď sedí v detskom kresielku, tak nôžky pekne pokladá celým chodidlom. Akonáhle vstáva, tak ide cez rytiera - noha pevné položená a ako už ide do stoja tak šup na špičky.

Môžem jej masírovať nohy?

Mám s ňou cvičiť?

Ak áno, tak aké cviky?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

je vhodná konzultácia rehabilitačným pracovníkom.

To, že nechodí vôbec nevadí, je ešte v úplne normálnom "limite" pre začatie chôdze. Pevnú obuv by som jej vôbec nedávala. Stačia capačky a doma naboso.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas