Čo mohlo spôsobiť bolesti bruška a zastavenie stolice u 10-týždňového bábätka?

Zodpovedané
4. nov 2022

Dobrý deň,

moje dieťatko má 10 týždňov a je plne dojčené. Posledný týždeň má problém so stolicou, ktorú nedokáže samovoľne vytlačiť. Vetry mu počas dňa odchádzajú len sporadicky. Každý večer musím použiť rektálnu rúrku, pretože neskutočne plače od bolesti a má tvrdé bruško. Po použití rúrky vyjde z neho hutnejšia žltá stolica. Je to niečo podobné, ako keď sa vytláča z tuby pasta. Ja sa stravujem stále rovnako, neviem o tom, že by som zjedla niečo, čo by mu mohlo uškodiť.

Prečo má problém s vyprázdňovaním a jeho stolica je žltá a hutná?

Mám prestať dojčiť?

Mám niečo vyradiť z môjho jedálnička?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie, neprestávajte dojčiť. Skúste ho častejšie prikladať. U veľa bábätiek (dojčených aj nedojčených) sa to občas deje. Treba mu pomôcť cvičením s nožkami, prípadne použitím rektálnej rúrky ako robíte.

Ak by bola stolica hutná dlhodobo (ýždne), respektíve by bola tužkovitá, treba o tom infomovať pediatra.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas