Čakáme na potvrdenie šarlachu. Ako sa má synček dovtedy liečiť?

Zodpovedané
19. apr 2020

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom dvojročného synčeka. Pred 2 dňami sa zobudil a zvracal. Následne sa celý deň sťažoval, že ho bolí bruško. Večer už dostal teplotu 38,7°C a celý sa vysypal. Vyrážky má na chrbátiku a na brušku.

Nasledujúci deň ich mal ešte viac a vyzerali horšie, boli drsné ako krupica. Boli sme u doktora a ten mu zobral výter. Urobil CRP, ktoré bolo v poriadku, ale že to vyzerá na šarlach.

Výsledky z výterov budú až v pondelok. Synček sa mi viac osypal a bojím sa, aby z toho nebolo niečo vážnejšie.

Čo nám odporúčate?

Mám čakať do pondelka?

Berie len Fenistil kvapky a gél a od teploty Paralen/Nurofen. Teploty boli nasledujúci deň len zvýšené do 37,5°C.

Ďakujem

Dobrý deň,

nakoľko synčeka videl lekár, ktorý ho vyšetril a zhodnotil, že nejde o nič, čo by bolo potrebné liečiť tu a teraz, tak sa asi môžete upokojiť.

Ak bude pozitívny Streptokok pyogenes, prelieči sa antibiotikami.

Výsyp môže byť parainfekčný - celkom časté pri detských virózach, že sa vysypú pri ochoreniach - najmä virózach dýchacieho ústrojenstva, pri šiestej chorobe atď.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas