Bude mať dcéra problém žiť s nedorotovanou obličkou?

Zodpovedané
7. feb 2020

Dobrý deň,

moja dcérka má od narodenia nedorotovanú obličku s dilatáciou obličkovej panvičky. Minule mala 6 mm len na ľavej strane, predtým 11 mm. Naposledy mala 6 mm dilatáciu.

A na dnešnej kontrole 11 mm a už mala aj vpravo 6 mm dilatáciu. To predtým nemala.

Čím to môže byť?

Bude mať problém žiť s nedorotovanou obličkou?

Aké vitamíny jej môžu pomôcť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

neexistujú vitamíny, ktoré by mohli pomôcť. Túto tému a diagnózu Vám musí presne vysvetliť Váš nefrológ.

Ide o to, že vstup do obličky je otvorený a má byť zavretý. Ide o dilatáciu - rozšírenie 1. stupňa a ľahko 2. stupňa (ak je už nad 10 mm ide o 2. stupeň).

Preto je dcérka a jej obličky viac náchylná na infekcie obličky a treba ich preto chrániť (nebyť pocikaná, pokakaná, v malom veku nevhodné plavárne, proste minimalizovať riziko infekcie). Pri teplotách nad 38,5 vždy vyšetriť moč, aby sme vylúčili práve močovú infekciu od inej.

Nedorotovaná oblička už zrejme svoju rotáciu nezmení, na jej funkčnosť to však nemusí mať žiaden vplyv (na to ale sú potrebné vyšetrenia - moč, krv atď).

Myslím že presne by Vám mal odpovedať nefrológ, ktorý Vás dispenzaruje a bude dispenzarizovať dlhodobo.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas