Akým spôsobom sa mám starať o noštek novorodenca?

Zodpovedané
15. mar 2021

Dobrý deň,

ako prvorodička finišujem s nákupom veci pre bábätko. Zaujíma ma otázka starostlivosti o noštek. Niekde píšu, že sa má dennodenne prekvapkať roztokmi, nie kde že sa ma čistiť vlhkou ušnou tyčinkou pripadne ústnou odsávačkou.

My odsávačku na vysávač mať nebudeme (máme iba tyčový).

Akým spôsobom sa mám starať o noštek novorodenca a či to ma byť dennodenný rituál?

Aký roztok na noštek mám zakúpiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, názory sa rôznia. Ja som v tomto zástancom toho, že ak nemá dieťatko problém (šušníky, chrapot pri dýchaní) tak nie je potrebné žiadne vytieranie. Najmä kvôli tomu, aby sme dieťatku neublížili a "netrápili ho" odsávaním, keď problém nie je.

Ak však šušnik má, čo sa určite stane, tak stačí aplikovať roztok typu napr. Aliamare a ručnou odsávačkou vysať. Odsávačku dávame iba na okraj nošteka nie úplne do dierky.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas