Aký výsyp sa urobil môjmu drobcovi počas noci?

Zodpovedané
16. sep 2022

Dobrý deň,

môj drobec sa takto vysypal. Na hlavičke sa mu vytvorilo takéto čosi po dnešnej noci. Zvykne spávať na tejto strane, hoci ho polohujem. Na hlavičke pri čielku majú vyrážky bielu výplň. Tie vo vláskoch sú suchšie.

Na tváričke to bude asi novorodenecké akné, ale každý deň sa mu to horší.

S čím by som mohla zmierniť problém v okolí spánkov a na tváričke?

Ďakujem

Dobrý deň,

ide o novorodenecké akné. Typické sú že u bábätka sa asi v 3. - 4. týždni života objavia na koži.

Najčastejšie sa prejavy akné začnú objavovať na tvári, ale môžu zasahovať do vlasatej časti či na hrudník bábätka. Vyzerajú ako „klasické“ červené pupáčiky a sú s prítomnosťou bieleho hnisu na povrchu. Postihuje cca každého piateho novorodenca, častejšie chlapcov.

Vznikajú jednak v dôsledku zvýšenej produkcie mazu po narodení sa dieťaťa a jednak pôsobením prenesených materských hormónov. Uvažuje sa aj o pôsobení kvasiniek pri osídľovaní detskej pokožky.

Takéto prejavy sú pre kožu novorodenca typické a nie je treba sa ich zľaknúť.

Liečba nie je potrebná. Prejavy z kože vymiznú samé, bez mazania či nebodaj vytláčania.

Proces vymiznutia trvá niekoľko týždňov až mesiacov. Po novorodeneckom akné nezostávajú žiadne jazvičky.

V domácej réžii môžete vyskúšať pred kúpeľom obklady zo slabého čierneho či kamilkového čaju. Klasická hygiena dieťaťa je naďalej vhodná, nie sú potrebné žiadne obmedzenia (kúpeľ s detským mydlom, osušenie pokožky čistým uterákom).

Liečba či vyšetrenie lekárom je vhodná ak sa akné infikuje, lézie začnú mokvať, či rapídne pribúdajú a nehoja sa.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas