Aký máte názor na nosenie rúška u detí v škôlke?

Zodpovedané
26. nov 2020

Dobrý deň,

chcela by som počuť Váš názor na nosenie rúška v škôlke. V prvom rade podotknem, že nechcem v žiadnom prípade nadľahčovať momentálnu situáciu v súvislosti s Covidom.

Máme skoro 5 ročnú dcéru, ktorá sa lieči na astmu a má alergie. Nosenie rúška jej spôsobuje problém. S alergológom sme sa o tom radili, zvažovali všetky pre a proti.

On absolútne nenamietal ju dať do kolektívu, lebo sú prijaté ozaj opatrenia, ktoré zabezpečujú, že sa do kolektívu dostanú len zdravé deti a že sa ozaj deti kontrolujú. Povedal, že je veľmi malá pravdepodobnosť, aby tam niečo chytila vzhľadom na jej diagnózu.

No a na druhej strane, podľa jeho názoru je nosenie rúšok v škôlke zbytočné. Deti ich veľmi nevedia nosiť. Viacmenej si ich dávajú pod noštek, pri hre majú hlavy pri sebe, stískajú sa, objímajú. Keď spia a jedia, tak rúška nemajú.

Samozrejme, že sa nedá zabezpečiť ich bezpečný odstup, aby sa zabránilo šíreniu vírusu. Dal nám pre istotu potvrdenie, že dcérka rúško mať nemusí v interiéri. Poučil nás, že kedy jej ho máme dávať. My sme o tom informovali riaditeľku a tá z nás urobila tých najnezodpovednejších rodičov, ktorí sa chcú zbaviť dieťaťa a dať ho silou mocou do škôlky. Žiadne argumenty nepomáhajú a dcéru do škôlky vziať odmietajú.

Aký je Váš názor?

Ďakujem

Dobrý deň,

v podstate súhlasím s názorom alergológa. Je to nariadenia a treba ho dodržiavať.

Na to, aby Vaša dcérka nemala rúško mäte relevantný dôvod aj papier od lekára. Pani riaditeľka nemá vzdelanie na to, aby toto rozhodnutie nejakým spôsobom hodnotila a súdila (ak to nie ja pani riaditeľka, ktorá má aj vyštudovaný medicínu).

Je mi ľúto Vašej situácie, je teraz vyhrotená spoločenská situácia a ľudia reagujú často bez použitia sedliackeho rozumu, namiesto toho reagujú emotívne, všetko zveličujú a ubližujú druhým ľuďom.

Myslím že predtým vo vyhláške boli aj astmatici ako výnimka, teraz nie sú, takže má na to pani riaditeľka asi právo žiadať nosenie rúška.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas