Aký má byť pitný režim, keď má dieťa črevnú virózu a zvracia?

Zodpovedané
7. apr 2022

Dobrý deň,

zvracanie u ročnej dcérky sa vyskytovalo večer pred nočným spánkom. Dcéra zvracala tesne pred nočným spánkom jeden deň 3x, druhý deň raz (cez deň nevracala). Následne (po prezlečení, umytí) zaspala na nočný spánok.

Mala by som ju cca o 2 hodiny zobudiť a podať jej lyžičku vody?

Ako by sa malo postupovať v prípade vracania počas dňa?

Zvracanie bolo spôsobené črevnou virózou.

Ďakujem

Dobrý deň,

nie, nebudiť. Nechať ju spinkať a po zobudení jej podať vodu po lyžičkách. Naraz nie veľa. Ak si žiada mlieko, môžete skúsiť ale znova - po lyžičkách. Ak je dojčená, tak určite nie plné dojčenie, ale s prestávkami pár hltov. Ak nebude tolerovať, že by vracala po dojčení, tak nechať až na ráno dojčenie.

Vracanie počas dňa - ak vracia, potom 2 hodiny nič do žalúdka, ani vodu. Po 2 hodinách začať s vodou po lyžičkách 1-2 lyžičky každých 20 minút. Potom po hodine a ak toleruje, tak každých 10 minút. Potom po 2 hodinách už môže sa napiť viac, prípadne môžete vyskúšať dať zjesť kúsok banánu, či suchého rožteka. Pomaly, postupne. Vhodné sú rožtek, banán, ryža, zemiak.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas