Aký má byť očný kontakt u 5 mesačného dieťaťa?

Zodpovedané
18. máj 2020

Dobrý deň,

moja takmer 5 mesačná dcéra sa malo otáča za mojim hlasom, keď ju oslovím menom. Keď sa hráme a jašíme, tak ma pozoruje, smeje sa. Aj keď ma ráno zbadá v postieľke a prihovorím sa jej, tak sa usmieva.

Keď si ju dám úplne blízko - pred tvár na nohy sadnúť, tak sa nepozerá na mňa a odvracia mi tvar. Keď leží na posteli a som nad ňou sklonená, tak sa na mňa pozerá. Chytá mi ručičkami nos a ústa.

Niekedy, keď ju má manžel na rukách a som v jej úrovni, teda blízko pri nej, tak sa na mňa ani nepozrie. Ale obzerá sa. Keď som ďalej a zavolám ju, tak sa na mňa pozrie a usmeje.

Je to normálne?

V rodine máme autistu, tak sa dosť bojím o zdravie môjho dieťaťa.

Ešte dodám, že keď ju kojím, tak na mňa málo pozerá.

Ďakujem

Dobrý deň,

pre autistov je už od dojčenského veku typické že očný kontakt nedržia. To je, že sa nepozerajú do očí ale skôr na líniu čelo, pery, nos. Mne príde, že Vás sleduje primerane, to, že v blízkom kontakte Vám nepozerá priamo do očí nemusí znamenať nič iné len diskomfort dcérky.

Rozumiem Vám, že máte obavy pre výskyt autizmu v rodine. V tomto veku však nie je možná diagnostika a z toho, čo píšete nie ani dôvod na obavy.

Budete sledovať ako sa dcérka bude vyvíjať (najmä reč, spôsob hry, sociálnej komunikácie, a áno aj očného kontaktu) a uvidíte, že tieto obavy boli neopodstatnené.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas