Aký je Váš názor na vakcínu Bexsero?

Zodpovedané
26. júl 2022

Dobrý deň,

chcela by som vedieť Váš názor na očkovanie vakcínou Bexsero. Zvažujem zaočkovať svoje 3 deti - 7 rokov, 5 rokov a 2 roky. Viem, že najohrozenejšie sú deti do dvoch rokov, ale po prečítaní si trošku viac o chorobe som sa rozhodla do toho ísť. Viacerí má odhovárajú, že vraj je to už “zbytočné”.

Aký máte názor vy?

Treba po očkovaní preventívne dávať Paralen?

Ďakujem

Dobrý deň,

druhý vrchol chorobnosti je v puberte, takže zbytočnosť to nie je. Niektoré poisťovne preplácajú vakcínu.

Som za očkovanie, podporujem rodičov ak sú mu naklonení. Pri vakcíne Bexsero je asi jediná indikácia, kedy sa píše že preventívne podanie Paralenu je možné. V praxi sa stretávam s deťmi, ktoré nemajú žiadne reackie, ale aj s takými, ktoré horúčkujú po podaní veľmi intenzívne. Sú to skúr mladšie deti. Dopredu sa nedá predpokladať, ktoré dieťa bude ako reagovať.

Výrobca na vakcíne udáva nasledovné: Podobne ako pri mnohých vakcínach si musia byť zdravotnícki pracovníci vedomí, že po očkovaní dojčiat a detí (mladších ako 2 roky) môže dôjsť k zvýšeniu telesnej teploty. Profylaktické podávanie antipyretík v čase očkovania a tesne po očkovaní môže znížiť výskyt a intenzitu postvakcinačných horúčkových reakcií. Dojčatám a deťom (vo veku menej ako 2 roky) sa majú antipyretiká podávať v súlade s miestnymi nariadeniami.

Vašim deťom (pokiaľ na bežné očkovania nereagovali nejako neštandardne) by som teda asi Paralen preventívne skôr nedala ako dala.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas