Aký je Váš názor na podávanie alergénov?

Zodpovedané
5. apr 2019

Dobrý deň,

chcela by som počuť Váš názor na podávanie alergénov počas imunologického okna. Lekári sa zhodujú na podaní lepku. Existujú však rôzne názory na podávanie iných alergénov (med, orechy, kravské mlieko).

Okrem iného sa podáva zeleninka, mäso.

Je podľa Vás správne, ak dieťaťu dám maličké množstvo domácej popučenej jahody, postrúhaný oriešok, domáci neochutený a neosladený jogurt?

Ďakujem

Dobrý večer,

pri zavádzaní nemliečnych príkrmov sa riadime odporúčaniami na výživu dojčiat a batoliat (vypracovanými mnohými detskými odborníkmi).

Podľa nich dieťa do 1 roka nemá jesť orechy (na tie aj po roku pozor, aby nevdýchlo, radšej rozmixované ako celé kúsky!) ani med, do 3 rokov ani priamo piť kravské mlieko. Má piť umelú formulu na báze kravského mlieka (ak nemá žiadny iný medicínsky problém), do varenia mlieko a smotanu používať môžete. Čo sa týka jogurtu biely môžete dávať, do 1 roka avšak určite nie žiaden pribináček (a podobné tvarohové pochutiny, ani tvaroh, cottage, mozarela, ricotta, lučina)

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas