Aký je Váš názor na očkovanie proti chrípke u deti do 10 rokov?

Zodpovedané
23. okt 2021

Dobrý deň,

v posledných dňoch sa veľa píše o očkovaní proti chrípke a riziku veľkej chorobnosti na chrípku.

Aký je Váš názor na očkovanie proti chrípke u deti do 10 rokov?

Sú tam nejaké rizika?

Ak očkovanie odporúčate, tak ktorá vakcína je vhodná?

Ďakujem

Dobrý deň,

riziká sú minimálne - najčastejšie sú mierne príznaky ako únava, bolestivosť svalov, mierna teplota, bolestivosť a začervenanie v mieste vpichu.

Vedci a lekári predpokladajú horšiu epidémiu chrípky z dôsledku, že minulý rok nebola. Preto odporúčajú zváženie očkovania u detí prednostne do 5 rokov. Deti však chodia do kolektívov, kde sa chrípka môže veľmi ľahko šíriť, preto je po zvážení rodičov toto očkovanie vhodné.

Pre 10-ročné dieťa môže byť napr. vakcína Influvac, čo je "ihla", teda injekčné podanie. je možnosť aj očkovanie - Fluenz Tetra nosová suspenzia - čo je očkovanie vo forme nie ihly, ale ako nosová suspenzia, teda podanie sa vykonáva podaním do nosa. Nosová aerodisperzia sa podáva ako rozdelená dávka do oboch nosových dierok. Po podaní polovice dávky do jednej nosovej dierky sa hneď alebo krátko potom podá druhá polovica dávky do druhej dierky. Pacient môže počas podávania očkovacej látky normálne dýchať, nie je potrebné ju aktívne vdychovať alebo vťahovať nosom.

Informovať o dostupnosti sa môžete u Vášho lekára, ktorý očkovaciu látku predpíše.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas