Aký je postup pri očkovaní alergika?

Zodpovedané
15. okt 2021

Dobrý deň,

14 mesačný synček má alergiu na vaječný bielok. Hodnota 14,10 je podľa jeho alergologičky celkom nízka. Ďalší týždeň má ísť na očkovanie MMR. Očkovacia látka obsahuje vaječný bielok. Pôvodne sme mali ísť na očkovanie do nemocnice s hospitalizáciou, ak by dostal nejakú závažnú alergickú reakciu.

Dnes som doktorke volala a ona mi oznámila, že ho zaočkuje iba u nej v ordinácii. Odôvodnila to tým že tak silnú alergiu na bielok nemá a vo vakcíne je len stopové množstvo vaječného bielka.

Avšak minulý týždeň som mu po konzultácii s alergologičkou mala dať prvý raz varené vajíčko. Keď dopapal polku vajca opuchli mu viečka - viď foto. Doktorke som to samozrejme oznámila. Nasadila mu Fenistil a viečka odpuchli po pár dňoch.

Čo sa týka očkovania, tak doktorka navrhuje, že tri dni pred očkovaním mu budem podávať Fenistil a ona ho v ambulancii zaočkuje. Absolútne nechcem robiť doktorke problémy - ako odborníčku si ju vážim a rešpektujem, som za očkovanie detí. No na druhej strane nechcem doma večer malého ratovať a radšej by som bola keby je hospitalizovaný.

Ako mám postupovať?

Mám trvať na hospitalizácií, alebo to risknúť a nechať ho zaočkovať v ambulancii?

Viete mi poradiť súkromnú kliniku, kde by bol súčasne zaočkovaný a bezpečne hospitalizovaný?

Ďakujem

Dobrý deň,

na Slovensku nie je žiadna súkromná klinika pre deti. Čo sa týka postupu pri očkovaní alergikov na vaječný bielok, tak súhlasím sa Vašou pani doktorkou.

Prikladám text priamo z vakcíny: Zložka osýpok a zložka príušníc očkovacej látky sú vyrábané na bunkovej kultúre kuracích embryí, a preto môžu obsahovať stopy vaječnej bielkoviny. Osoby, ktoré majú v anamnéze anafylaktické, anafylaktoidné alebo iné okamžité reakcie (napr. generalizovanú urtikáriu, opuch úst a hrdla, ťažkosti s dýchaním, hypotenziu alebo šok), ktoré sa objavili po požití vajca, môžu byť vystavené zvýšenému riziku vzniku reakcií z precitlivenosti okamžitého typu po očkovaní, aj keď sa dokázalo, že tieto typy reakcií sú veľmi zriedkavé. Jedinci, ktorí mali anafylaxiu po požití vajca, musia byť očkovaní s mimoriadnou obozretnosťou a pre prípad výskytu takejto reakcie musí byť k dispozícii zodpovedajúca liečba anafylaxie.

Vysvetlím ho tu: Očkovacia látka MMR (proti osýpkam, mumpsu a ružienkam) obsahuje oslabené vírusy týchto ochorení, ktoré boli vykultivované na bunkách kuracích embryí – teda “na vajciach”. Tieto vakcíny sa však už vyrábajú veľmi "kvalitne" a preto sa alergia na vaječný bielok v kontraindikáciách vôbec neuvádza (mimo závažných alergických reakcií ako je anafylaxia).

Určite je vhodné byť opatrnejší - to pani doktorka rieši 3 dňovou "premedikáciou" antihistaminikami a po podaním vakcíny by malo dieťa cca 30 minút počkať v ambulancii, či nebude mať nejakú reakciu, ktorá by si vyžiadala podanie lieku proti alergii.

Na druhej strane sme mali u nás na oddelení hospitalizované na 24 hodín na odsledovanie aj deti na očkovanie pre predchádzajúcu slabšiu reakciu. Je to teda vždy o nejakom rozhovore a ak sa ako rodič vyslovene bojíte myslím, že by ste to mali odkomunikovať s Vašou pani doktorkou. Len treba rátať s tým, že v nemocnici musíte byť minimálne 24 hodín, nie iba bezprostredný čas po podaní.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas