Aký je postup liečenia cysty u dieťaťa?

Zodpovedané
6. okt 2020

Dobrý deň,

moja dcéra mala po narodení hemangióm pod bradou, v záhybe krku a brady. Liečili sme to krémom a zmizol jej.

Pod ním má ako keby hrčku, ktorá sa zmenšuje a nebolí ju. Už sme za dva roky 3x na sone. Teraz na poslednom nám povedali, že je to cysta. Objednali nás na krčné a chirurgiu.

Aký je postup liečenia cysty?

Treba to operačne odstrániť, alebo len pozorovať?

Môže z cysty vzniknúť rakovina?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

cysta je cysta - je to dutina so stenou vyplnená tekutinou, takže nie patologický útvar v zmysle "rakoviny" - tumoru.

Postup liečby navrhne chirurg, závisiac od veľkosti, či sa cysta zväčšuje, od umiestnenia, či nalieha na cievy.

Postup môže byť buď sledovanie alebo chirurgické odstránenie. T o Vám teda ozrejmí chirurg na vyšetrení.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas