Aký je mechanizmus znižovania teploty u bábätka pomocou kontaktu koža na kožu?

Zodpovedané
13. máj 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom znižovania teploty.

Aký je mechanizmus znižovania teploty u bábätka pomocou kontaktu koža na kožu?

Teda nosením v nosiči/šatke.

Aký je tam proces a prečo to funguje?

Ďakujem

Dobrý deň,

zjednodušene ide o to, že teplota matky reguluje teplotu tela dieťaťa - jednak kontaktom a jednak vplyvom hormónov, ktoré sa vylučujú pri kontaktnom nosení.

Takéto znižovanie teploty však nemožno brať za liečbu, iba za doplňujúci prostriedok k liečbe liekmi. Ak je teplota nad 38,5°C vždy je lieky nutné podať a toto praktikovať buď iba pri nižších teplotách, alebo iba ako doplnok k liečbe liekmi.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas