Akú diagnózu môžu naznačovať zvýšené trombocyty?

Zodpovedané
9. mar 2023

Dobrý deň,

moja 4-ročná dcéra bola pred 2 týždňami chorá. Mala kašeľ, horúčky a nádchu. Teraz sem-tam zakašle, ale pred 2 dňami sa jej zdurili uzliny na oboch stranách krku a má ich veľké skoro ako vajce. Išli sme k lekárke, ktorá jej urobila odbery. Zavolala mi, že má veľmi zvýšené trombocyty. Ostatné výsledky, ktoré potvrdia alebo vylúčia mononukleózu, budú známe neskôr. S dcérou som bola hospitalizovaná, aby bola pod dohľadom. V nemocnici jej robili odbery znovu. Taktiež jej vyšli zvýšené trombocyty, po víkende máme ísť na kardiológiu. Neviem sa dopátrať či to má vôbec nejaký súvis s tými uzlinami, alebo jej zistili aj niečo iné.

Akú diagnózu môžu naznačovať zvýšené trombocyty?

Ďakujem

Dobrý deň,

trombocytóza alebo zvýšené trombocyty v krvi môže mať veľa príčin.

U väčšiny detí je to iba sekundárny nález krvného odberu a neznamená žiadnu patológiu - veľmi často je prítomná pri infekciách.

U istého percenta detí sa v rámci diferencionálnej diagnostika príde na iné medicínske príčiny (najmä ochorenia krvi).

Ako dobrý marker odlíšenia patológie je dobrý stav sleziny (sonografia bruška) a ostatných zložiek krvného obrazu.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas