Akou stravou budem môcť nahradiť 21-mesačnému synovi materské mlieko?

Zodpovedané
15. jan 2023

Dobrý deň,

syn má 21 mesiacov a od malička trpí alergiou na BKM a vajcia. Má aj ekzém. Je doteraz dojčený, ale rada by som s tým už skončila.

Na varenie nepoužívam žiadne náhrady mlieka, ovsené mlieko mu nechutí. Občas zje ovsený jogurt, ale veľmi málo. Sóju nám pediatrička neodporučila vôbec zavádzať. Neocate sme zatiaľ neskúšali.

Čím mu môžem nahradiť moje mlieko a v akých množstvách?

Ďakujem

Dobrý deň,

neviem ako a kde ste sledovaní ohľadom ABKM, ale je bežné, že dieťa v tomto veku sa už skúšobne BKM zaťaží. Vekom u väčšiny detí vzniká tolerancia na BKM, po ktorej môže konzumovať klasicky BKM.

Asi by bolo vhodné zamerať sa v prvom rade na toto. Zbytočné odďaľovanie vyskúšania môže viesť k trápeniu sa ohľadom stravy (aké začínate mať aj vy). Iná situácia by bola, ak by stále reagoval. To by bola možnosť buď mlieka typu Neocate/Allergy care. Alebo potom bez mliečka, ale nahradiť rastlinnými zdrojmi vápnika + doplniť asi aj vápnik externe podľa potreby.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas