Ako zvládajú 7-mesačné detičky Covid-19?

Zodpovedané
26. júl 2022

Dobrý deň,

manžel chytil v práci Covid-19 (teplota, kašeľ, plný nos). Snažím sa 7-mesačného synčeka a seba čo najviac izolovať. Máme dvojizbový byt a je to náročné.

Ako momentánlne zvládajú také malé detičky Covid-19?

Je možnosť, že sa nenakazíme?

Môžem dojčiť v prípade, že sa nakazím?

Ďakujem

Dobrý deň,

dojčenie v prípade nákazy je možné. Je oveľa pravdepodobnejšie, že sa dieťatko nakazí pri kontakte ako pri samotnom dojčení. Istou mierou synčekovi dojčenie môže pomôcť (okrem hydratácie pri možných teplotách, zvýšení komfortu, aj protilátkami).

Detičky zvládajú Covid-19 rôzne (rovnako tak dospelá populácia). Prejavy sú často aj z gastrointestinálneho traktu, nielen z dýchacieho. Teda možno čakať nielen teploty, nádcha, kašeľ, ale aj hnačky.

V liečbe teplôt odporúčam, aby ste dodržiavali dávkovanie podľa hmotnosti a nie podľa veku dieťaťa (pri Nurofene je to váha dieťaťa delené 2 na dávku, môžete opakovať 3x denne) - na krabičke je to uvádzané zavádzajúco.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas