Ako zlepšiť reč trojročného syna, ktorý sa príležitostne zajakáva?

Zodpovedané
23. feb 2022

Dobrý deň,

mám dvoch synov. Jeden chodí do prvej triedy a druhý mal teraz v novembri tri roky. Mladšiemu sa tri týždne predtým ako mal nastúpiť do škôlky zhoršila reč. Dovtedy sme nemali s jeho rozprávaním problém (len bežné veci ako vyslovovanie R a niektorých ťažších hlások).

Zrazu ako keby sa náhle začal zajakávať. Najprv opakoval hlásky aaaaaaauto. Z tejto fázy to prešlo do naťahovania slovíčok a problém robili aj písmenká uprostred. Po niekoľkých týždňoch ťažkého rozprávania, pri ktorom sa trápil (niekekdy sa až chytal za hlávku, skláňal sa ako sa snažil ako keby pretlačiť dané slovíčko cez pusu, ktorá ho nechcela pustiť) sa to zrazu samé upravillo a niekoľko dní po ťažkom rozprávaní nebolo ani počuť.

A odvtedy to ide takto dookola. Striedajú sa ťažké týždne a ľahké týždne. Spievame si spolu stále riekanky, hráme sa, do škôlky nechodí kvôli Covid situácií. Takže je so mnou doma, cvičíme aj s jazýčkom. Niekedy mám pocit, že čím viac s ním cvičím, tým je to ešte horšie.

Teraz má fázu kedy do každého slovíčka dáva L - namiesto pokazené povie ploplazené. Vôbec mu to tak nejde vyslovovať. L je pre neho kompikované. Snažím sa ho opravovať. Vždy ho nechávam dokončiť, čo chce povedať. Udržujeme očný kontakt, keď rozpráva. Dávame mu čas, aby mohol dopovedať.

Keď sa hrá sám, s legom alebo autíčkami a rozpráva sa, tak mu to ide plynulo pekne. Niekedy aj s bratom. Akonáhle ako keby sa nás niečo pýtal, niečo nám vysvetľoval, tak to cez ten jazýček nevie dostať von.

Nemáme v rodine nikoho so žiadnym rečovým postihnutím, ani iné podobné ochorenia. Zhoršuje sa to tým, že je väčší a uvedomuje si ako ťažko mu to ide. Prichádza za mnou s tým, že rozprávať nechce, lebo mu to nejde.

Čo viac robiť, aby sa mu rozprávalo lepšie?

So starším synom sme mali problém, že sa okolo 2,5 roku začal zajakávať. Lenže on len ako keby koktal, keď bol veľmi šťastný, poskakoval a koktal a behal a lietal, kade tade. Chodili sme k logopedičke, ktorá však neriešila jeho zajakávanie. Podľa nej to je len vývojové a stratí sa to. Nakoniec sa to síce zlepšilo, aj keď sa sem tam stále zajakáva a niektoré tvrdšie hlásky mu cez jazyk neprejdú tak rýchlo,. Čítanie mu problém nerobí, ani nič ostatné. Rozpráva pekne. Občas sa to stane vtedy, keď je rozkokošený. Vtedy ho len stačí upokojiť a hneď to povie bez problémov.

Od pani doktorky máme jazykové cvičenia so špičkou, ktoré robím s oboma chlapcami. Nemám však pocit, že by to malo želaný účinok. Mladšiemu sa stále rozpráva veľmi ťažko.

Aké sú Vaše rady?

Ďakujem

Dobrý deň,

riešila by som návštevou u logopéda.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas