Ako zistíme, či ide o salmonelu alebo o črevnú virózu?

Zodpovedané
4. feb 2022

Dobrý deň,

so známymi sme boli na oslave v detskom kútiku. Všetci okrem mojej dcéry sme jedli tortu, ktorú som piekla. Ingrediencie neboli pokazené a dospelým na druhý deň nič nebolo.

Všetky deti na druhý deň začali zvracať počas celej noci. Na ďalší deň dostali aj teploty okolo 38°C. Jeden otecko tiež zvracal.

Ako zistíme, či ide o salmonelu alebo o črevnú virózu?

Stolica nebola, nemáme čo dať na výter.

Ďakujem

Dobrý deň,

zistí sa to výterom z rekta (konečníka). Priebeh salmonelózy navyše býva trošku iný ako pri klasickej črevenj viróze - teploty sú dlhšie, stolice sú do zelena, je ich naozaj veľa, bývajú až vodnaté. Nakoľko ani stolica nebola - išlo o vracanie, nevyzerá to na salmonelózu. Skôr na norovírus.

Liečba je v podstate rovnaká - rehydratácia + probiotiká s kmeňom LGG (pre deti Probiofix imun baby) alebo Sacharomyces boulardii (Enterol).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas