Ako zistím, či má ročný syn alergiu na bielok?

Zodpovedané
26. okt 2022

Dobrý deň,

ročnému synovi som chcela zaviesť bielok (so žĺtkom problém nemal). Prvý raz som mu ho podala vo forme praženice a po pár lyžičkách sa mu začali objavovať červené fľaky okolo úst. Bolo to najmä v miestach, kde sa vajce dotklo pokožky na tvári. Po tomto náleze sme mu viac praženicu nedávali.

Na moje overenie som mu pripravila o pár dní cestoviny s vajíčkom a scenár sa zopakoval. Znova mu očervenala pokožka okolo úst, kde sa, pravdepodobne, bielok dotkol pokožky. Po asi hodine synček začal výraznejšie plakať, prišli sme na to, že ho bolí bruško. Napúšťali sme mu vaňu, bruško masírovali s teplou vodou a po pár minútach sa vykakal (nie hnačka, ale celkom riedko). Hneď prišlo uvoľnenie, už bol zasa veselší. Stále dojčím, ak som zjedla vajce ja, nebadala som u neho prejavy alergie alebo iné nepohodlie.

Sú tieto príznaky alergie - intolerancie na bielok?

Je nutné, aby som syna vyvarovala akejkoľvek forme bielka - aj v "skrytej" forme?

Napr. v palacinke, buchte.

Po akom čase môžem skúšať zaviesť bielok znova?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, je to prejav alergie na bielok.

Upozornite na to pediatra. Bude Vás ďalej informovať o postupe. Bielok nedávajte.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas