Ako vyriešiť problémy s nepravidelnou stolicou po odplienkovaní?

Zodpovedané
23. jan 2023

Dobrý deň,

dcérka má 3 roky, je odplienkovaná asi 4 mesiace a odvtedy má problém s vyprázdňovaním. Dovtedy kakala denne a bez problémov. Teraz kaká až po 3 - 4 dňoch. Stravu sme nezmenili, dávame pozor na pitný režim, je ovocie.

Užívala 1 balenie Fructolax sirupu, stolicu mala každý 3. deň. Všetko riešime s pokojom, vysvetľujeme jej. Tešíme sa s ňou, keď sa jej to podarí, motivujeme ju odmenami. Má od malička atopický ekzém, posledné dva mesiace je stav horší, slabo reaguje na liečbu.

Ako jej mám ešte pomôcť?

Môže byť príčinou zhoršenia ekzému aj nepravidelná stolica?

Ďakujem

Dobrý deň,

skôr si myslím, že za nepravidelnosťou stolice stojí nejaký zážitok pri odplienkovaní. Nič iné ako psychologické vedenie a režimové opatrenia + prípadne prípravok na zmäkčenie stolice (na odporúčanie lekára) to asi nevyrieši.

Potrebuje si spraviť návyk na pravidelné bezbolestné vyprázdňovanie. Skúste ísť na to aj s knižkami o vyprázdňovaní. Prípadne telefonicky kontaktujte detského psychológa ako ju pozitívne motivovať.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas