Ako správne liečiť suchý kašeľ u 5 mesačného bábätka?

Zodpovedané
29. dec 2021

Dobrý deň,

máme 5 mesačné bábätko a už týždeň a pol má suchý kašeľ. Kašle hlavne po prebudení. Je to dosť agresívne kašľanie. Cez deň sem tam, len minimálne a večer zasa trošku kašle.

Teplotu nemá, soplík má minimálne. Niekedy odsávam a ani nejde. Dávame morskú vodu a Nasivin na sopeľ. Na kašeľ berie už týždeň Ambrobene, Ventolin a tri dni Fenistil.

Teraz tretí deň sme vymenili Ambrobene za Stoptusin a žiadna zmena. Po týždni sme boli na RTG pľúc. Všetko čisté. Iné vyšetrenia robené neboli.

Je liečebný postup našej lekárky v poriadku?

Predpísala aj Pamycon. Brali sme ho dva dni. Následne som sa v lekárni dozvedela, že je na žltý sopeľ, tak sme ho vysadii.

Aké sú Vaše odporúčania?

Ďakujem

Dobrý deň,

Pamycon nie je na žltý sopeľ ale na bakteriálnu infekciu. Žltý sopeľ môže byť aj vírusový. O jeho predpise rozhoduje lekár.

Lekárka sa snaží predpisovať lieky, ktoré by Vám mohli pomôcť. Ja sa opýtam - nekúrite v izbe? Nie je suchý vzduch? Nemôžete mať plesne? Treba skontrolovať tento aspekt, prípadne vzduch aktvne zvlhčovať. Vlhkosť by mala byť v byte okolo 50% - skontrolujte si ju vlhkomerom.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas