Ako sa zbavíme opakovanej E.coli u 7 mesačnej dcérky?

Zodpovedané
2. okt 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom problému mojej 7 mesačnej dcéry, ktorá mala premnoženú E.coli v stolici. Tá sa jej dostala do močových ciest. To sme preliečili. Na hygienu dbám. Po každom pokakaní ju umývam.

Keď mala 2 mesiace, tak jej bola zistená v ústach. Potom sa jej premnožila v tej stolici. Teraz bola chorá a brali jej výter z nosa a zase ju má tam. Nijako sa to zase nelieči.

Nemohla sa nejako nakaziť už pri pôrode?

Mám aj staršieho syna a ten takýto problém nemal vôbec. Všetko čistím, ruky si umývame všetci.

Ako sa toho zbavíme?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ak v stolici bola obyčajná E.Coli, tak to je bežná flóra - neexistuje niečo ako premnoženie tejto baktérie. Celkom bežne vo veľkom množstve nachádza v stolici a teda nie je dôvod k liečbe.

Tým, že sa bábätko neprebaľuje, resp. neumyje hneď po kakaní, tak je možný prienik tejto baktérie do močových ciest, kde však nepatrí a preto ju treba preliečovať (ak je klinika - teploty, nepokoj, vracanie) - najčastejšie spôsobuje ochorenie akútna pyelonefritída a tam treba dlhodobú (2-6 týždňov) ATB liečbu, ktorá ju z močových ciest odstráni.

V stolici bude stále, je to bežné (ak nejde o tzv. enteropatogénnu E.Coli, ktorá sa u dojčiat do 12.mesiacov preliečuje ATB sirupom). Takže zbaviť sa jej nedá a ani to nie je žiadúce, nakoľko práve ona v tráviacom trakte zodpovedá za správnu činnosť.

Treba dbať na hygienu, najmä stolice, aby dieťatko bolo hneď prebalené, okúpané pod vodou, aby sa baktéria nedostala do močových ciest.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas