Ako sa robí 24 hodinový zber moču u 16 mesačného dieťaťa?

Zodpovedané
11. mar 2022

Dobrý deň,

mojej 16 mesačnej dcére vychádza opakovane od cca 7 mesiacov zvýšená hodnota vápnika, hyperkalcémia.

Po rôznych kontrolných vyšetreniach a sonách nevedia zistiť príčinu. Rovnako mi nebolo nikdy vysvetlené, prečo je to problém a ako to moje dieťa môže ohroziť.

Ako ďalší postup určitli trojdňovú hospitalizáciu za účelom 24 hodinového zberu moču (zavedenie cievky), plus nejaké odbery krvi.

Prečo je vyšší vápnik problém?

Ostatné hodnoty má ok a vyzerá úplne zdravo.

Ako sa robí 24 hodinový zber moču?

Bude mať cievku a nejaký zberný vačok?

Bude ju to bolieť?

Veľmi zvažujem, či ju mám niečomu takémuto vystaviť. Nechcem, aby bola 3 dni v nemocnici, kde vedľa nej v postieľke bude nonstop plakať nejaké skutočne choré dieťa.

Dcéra má nesmierny strach z lekárov. Zle znáša každú jednu prehliadku. Nikdy nespala bez mojej prítomnosti, nikdy ju nestrážil cudzí človek. V nemocnici v Banskej Bystrici mi nevedia zaručiť, či budem môcť byť s ňou v noci na izbe.

Viete mi poradiť alternatívne riešenie?

Existuje klinika, ktorá by súhlasila s odberom moču doma?

Viem si priplatiť samostatnú izbu, aby som ju stresovala čo najmenej.

Ďakujem

Dobrý deň,

hodnotiť hladiny a dôvody bez dokumentácie sa nedá, práve preto máte hospitalizáciu. Nadštandardná izba sa na niektorých pracoviskách priplati dá, na to sa musíte informovať priamo v BB, či majú takú možnosť.

Zber moču nie je bolestivý ale je limitujúci. V tomto prípade v pohybe a určite aj nemocničnom prostredí. Skúste sa nastaviť tak, že treba to iba zvládnuť (myslím, že možnosť byť s dcérou, aj keď prípadne bez nároku na lôžko by Vám mohli umožniť), zoberiete tablet, rozprávky, fotky, niečo čo doma nemôže a čo proste na deti funguje a nejako to spolu určite dáte.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas