Ako sa prenáša Streptococcus agalactiae?

Zodpovedané
21. jan 2022

Dobrý deň,

dcérka užíva antibiotiká po náleze Streptococcus agalactiae v hrdle. Po Vianociach nejako prechladla a sťažovala sa na bolesť mechúra. Držala sa za podbruško a cikuľku. Mala ju aj vyštípanú a raz ju aj hrozne prehnalo.

O pár dní sa sťažovala na bolesť hrdla. 3 dni mala teploty, Nurofen bol podaný len raz. Inak nič. Moč otestovaný prúžkami - krv v moči. Nasadila som jej D-manózu. Následne sedimentácia 3.1.2022 po 2 dňoch užívania bola negatívna.

Týždeň po negatívnej sedimentácii sme boli u imunológa na odberoch. Tu sa vo výtere 11.1.2022 zistil Streptococcus agalactiae.
14. januára bola zachripnutá, 15. januára mala už sopeľ, bez teploty. Berie antibiotiká.
Od 17. januára mám sopeľ už aj ja + bolesť hlavy, mierne červené hrdlo.

Ako sa prenáša Streptococcus agalactiae?

Je možný prenos z osoby, ktorá bola liečená antibiotikami na nejaký zápal pľúc či priedušiek?

Mohol tento streptokok spôsobiť aj problémy s mechúrom a usídliť sa v hrdle?

Ďakujem

Dobrý deň,

táto baktéria je netypická pre výskyt v močovom trakte. Veľmi raritne sa vyskytne a spôsobí infekciu v hrdle. Ale ak sa dostane do pľúc, môže spôsobiť ich zápal. Prenos je možný od takto infikovanej osoby kvapôčkami.

Oveľa častejší a nebezpečný býva prenos z pôrodných ciest matky na novorodenca. To však nie je Váš prípad.

Antibiotiká penicilínového typu by ju mali zabiť.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas