Ako sa prejavuje kreatinkináza?

Zodpovedané
26. feb 2023

Dobrý deň,

7-mesačný syn slabo prospieva. Bol hospitalizovaný pre neprospievanie a zistili mu zvýšené celkové igE, bez požiť. Spec. igE na potraviny, zároveň zvýšená hodnota CK (3,24 mikrokat/l) pri kontrolnom odbere vzostup 5,27 mikrokat/l. Klinický bez známok hypotrofie. Sme objednaní na neurológiu.

Pediatrička spomenula kreatinkinázu - závažné ochorenie.

Ako sa toto ochorenie prejavuje?

Mám sa obávať?

Ďakujem

Dobrý deň,

hodnota "CK" je skratka pre enzým kreatinkináza. Tento enzým má synček veľmi ľahko zvýšený. Je vhodná jeho opätovná kontrola, aby sa vedelo ako sa vyvíja v čase. O žiadnom vážnom ochorení sa z tohto hovoriť nedá. Je to zvýšená hodnota enzýmu, nie ochorenie.

Pri niekoľko desiatok až stoviek násobnom zvýšení hladín kreatiniknázy je suspektné niektoré svalové ochorenie. Nie však pri takomto ľahkom zvýšení o akom hovoríme u Vášho synčeka.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas