Ako sa dá odstrániť tekutina v strednom uchu?

Zodpovedané
5. mar 2020

Dobrý deň,

mám štvorročného syna, ktorý mi nebýva chorý. Dýcha normálne nosom, nechrápe a i napriek tomu má zväčšenú nosnú mandľu a tekutinu v uchu. A má ísť na operáciu nosnej mandle. Ja sa toho zákroku osobne obávam, nakoľko mne to bolo vyberané a nedala by som si to už nikdy viac.

Chcem syna ušetriť od operácie.

Je možnosť, že tekutina v strednom uchu sa vstrebe?

Ako inak okrem operácie je možné uvedený problém vyriešiť?

Podľa lekára syn počuje ako keby bol vodou. Ja si to však nemyslím. Skúšame na neho volať a aj šepkať a počuje nás.

12.2. 2020 bol na ORL a tympano bilat B.

24.2.2020 bolo tympano Bú C2 krivka.

Čo to znamená?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

veľmi stručne sa Vám pokúsim odpovedať, nakoľko nie som ORL lekár. Dúfam, že správne z toho, čo mám odpozorované (nie je to moja práca hodnotiť tieto parametre), ale ja sa riadim tým, čo odporučí ORL lekár): tympano B krivky znamenajú tekutinu a C krivky podtlak v stredouší, môže byť aj pri zväčšenej nosnej mandli, nádche.

Tekutina ako taká sa môže skúsiť odstrániť kortikoidným sprejom do nosa, keď nezaberie, tak len operačne (dávajú sa stipulky). C krivky sa môžu aj spontánne upraviť.

Zároveň máte aj zväčšenú nosnú mandľu a odporučený je výber. Ja by som sa riadila špecialistom. Neviem aký negatívny zážitok máte vy, ale operatíva pokročila.

Je to pomerne jednoduchý zákrok, v rámci jednodňovej chirurgie.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas