Ako riešiť zachádzanie sa u deti?

Zodpovedané
11. apr 2019

Dobrý deň,

môj 11 mesačný synček sa zvykne asi od 3 mesiacov zachádzať. Príde to hlavne vtedy, keď sa niekde silno buchne, alebo sa zľakne, alebo sa silno rozplače.
A to až tak, že sa nevie nadýchnuť a začne modrať.

Prvýkrát sa zašiel, keď ho očkovali. Asi mal reakciu na silnú bolesť. Sestrička hovorila, aby som mu stlačila nos. No niekedy to nezaberá. Po pár nekonečných sekundách sa konečne nadýchne.

Ako to mám riešiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

sú deti, ktoré sa zvyknú zachádzať. Je dobré keď vy ako matka upozorníte lekára pri každom odbere, pretože často sa detí zachádzajú práve vtedy, Ďalej sa zvyknú zájsť pri úpornom plači alebo zľaknutí, ako píšete.

O stlačení nosa som ešte síce nepočula, ale ak to funguje, aj to je metóda. Ja používam fúknutie do tváre, alebo prsknutie vody (avšak málokedy mám pri sebe vodu, takže skôr fúknutie), ktoré vždy hneď zaberie a dieťa sa nadýchne. Ak už začne dieťa modrať znamená to, že nie je dostatočne saturované kyslíkom na periférii (mozog to však na takúto chvíľu neovplyvňuje, to sa netreba báť), treba stále do dieťaťa fúkať (priamo do tváre).

Väčšinou dieťa rýchlo nadobudne naspäť ružovú farbu a "veselo" plače ďalej. Takéto jednoduché zájdenie si nevyžaduje lekársku intervenciu.

Takže riešením je chladná hlava v prípade zájdenia sa, vopred upozorniť lekára (babku, sestru) na to, že sa synček zachádza - aby vedeli tiež čo robiť, keď ho budú "varovať" a on sa náhodou od jedu zájde. Ja preferujem fúknutie do tváre dieťaťa. Aj opakovane.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas