Ako riešiť u detí tvrdú stolicu a strach z veľkej potreby?

Zodpovedané
23. jan 2023

Dobrý deň,

moja dcérka má posledné 3 mesiace problém s vyprázdňovaním, plienku už nemá. Slovo záchod je priam strašiak a je až hysterická, keď má ísť na veľkú potrebu. Začalo to v lete. Mala ešte plienku a zvykla mať problém s veľmi tvrdou stolicou. Keď sme plienku zrušili a začali ju dávať na WC, tak chvíľu to bolo v pohode. Len tieto posledné mesiace zase začala vyvádzať. Veľmi plače, tvrdí, že ju to bolí. Zadržiava stolicu a mala už aj krv pri utieraní.

Naša lekárka odporučila zaradiť do jedálnička viac vlákniny, probiotiká, sušené slivky. Snažila som sa, čo sa dalo, nezlepšilo sa to. Krv už síce nemá, ale reve pri veľkej potrebe neskutočne. Aj keď polku vytlačí, zrazu sa zasekne a prestane tlačiť aj na 10 minút.

Ako by som jej mohla pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

je teraz zacyklená v pocite, že kakanie bolí. Treba sa zamerať na to, aby si zafixovala, že kakanie nebolí. To jednak psychologickou intervenciou /zavolajte detskej psychologičke a poraďte sa) a jednak životosprávou (ako Vám bolo povedané, nezabúdajte na pitný režim, to je alfa omega).

Možný je aj prechodný predpis liekov od pediatra na pomoc s vylučovaním stolice + na vytvorenie návyku, že vyprázdňovanie nebolí (prípravky na odporúčanie pediatra ako Forlax, Dulcosoft, Duphalac).

Nebojte sa, že dcérka si vytvorí „závislosť“a nebude sa vedieť vyprázdniť samo. Nie je to tak. Je to dôležité opatrenie na nevyhnutný čas, teda pokým sa stolica upraví. Vyprázdňovanie nebude bolestivé a dcérka si tak môže opätovne zafixovať návyk na pravidelné vyprázdňovanie bez strachu. Bez úpravy stravovacích návykov, pitného režimu a psychologického vedenia však sám o sebe predpis liekov nemá význam.

Výnimočne, v akútnych prípadoch (ak napr zadržiava už viac dní) na jednorazové vyprázdnenie môžete použiť napr. čapíky s glycerínom, či produkt Easylax.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas