Ako riešiť problémové zaspávanie 8 mesačného syna?

Zodpovedané
2. máj 2022

Dobrý deň,

máme 8 mesačného chlapčeka, ktorý je donosený a plne dojčený. Od ukončeného 6. mesiaca podávam príkrmy. Jednoducho žiaden problém, teda až na zaspávanie. Bol problém s večerným uspávaním a postupne aj cez deň. Doteraz pekne sám zaspal v postieľke, trocha sa pomrvil a zaspal. No za posledné dva týždne akonáhle ho položím do postieľky, tak dosť plače. Zoberem ho ku sebe do postele, chytí ma okolo krku a hneď zaspí. V noci ho mám pri sebe, lebo keď sa zobudí ako keby ma hľadal. Keď sa ma chytí, tak spí ďalej.

Začalo to zo dňa na deň. Cez deň sa mu venujem, nenechávam ho bokom samého.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

ja vždy radím: robiť pri uspávaní a spánku celkovo to, čo aktuálne zaberá. Vy ste krásne prišli na to, čo aktuálne na Vášho synčeka zaberá, čo synček potrebuje - Váš kontakt. Tak mu ho doprajte. Tým pádom sa dobre vyspinká on. A ak zabezepčíte boky postele a nebudete mať strach, že by mohol z nej spadnúť, tak časom aj vy si na to zvyknete a vyspíte sa dobre.

Momentálne prechádza do separačného obdobia a je to typické, že sa cíti nebezpečne bez Vás a budí sa (nesúvisí to s tým, či sa mu venujete cez deň). Je to úplne bežné. Skôr raritné je v našich zemepisných šírkach (kde deti neprechádzajú spánkovým tréningom), že dieťa zaspáva samo.

Samozrejme veľa závisí aj od toho, čo rodič chce, akú ma filozofiu výchovy. Ja na kontanktnom spánku nevidím nič zlé, ani odborne ani ľudsky.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas