Ako riešiť problémové kakanie 6 ročnej dcérky?

Zodpovedané
20. okt 2019

Dobrý deň,

dcérka má 6 rokov a problémy s kakaním. V jedle si veľmi preberá. Kaká 1- 2 krát do týždňa. Niekedy bez problémov, niekedy ju až pot obleje a bolí ju bruško. Na záchode býva veľmi dlho. Stolica je od úplne tvrdej až po úplne riedku.

Počas dňa ju posielam na wc, ale ona hovorí, že sa jej nechce. Neviem, či sa jej naozaj nechce, alebo zadržiava. Snažím sa jej dávať jogurty, slivky. Ovocie do nej dostanem veľmi ťažko.

Čo nám odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

nasadila by som jej vrecúška Forlax. Liek obsahuje účinnú látku makrogol 4000 a patrí do skupiny liekov nazývaných osmotické laxatíva (preháňadlá). Účinkuje tak, že dodáva vodu do stolice, čo pomáha prekonávať problémy spôsobené veľmi pomalými pohybmi čriev.

Liek sa používa na liečbu zápchy u detí vo veku od 6 mesiacov do 8 rokov. U 6 ročného dievčatka by som dávala: 1 vrecko ráno, 1 vrecko večer. Balenie obsahuje 20 vreciek, takže 1 balenie máte na 10 dní.

Ak by ste videli zlepšenie, tak môžete pokračovať mesiac, potom by si dcérka mala vytvoriť návyk a prestať sa stolice báť. Ak po mesiace nebudete vidieť výsledok, treba navštíviť OL.

V strave nezabúdať na dostatok tekutín - minimálne 1,5 litra denne a vláknina. Ak ovocie so šupkou nechce, takže treba kúpiť vlákninu a dosýpať lyžičku každý deň do jogurtu.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas