Ako riešiť problém s nezrelosťou do škôlky?

Zodpovedané
16. feb 2022

Dobrý deň,

dcérka sa narodila na konci septembra, takže tento rok v septembri dosiahne 3 roky. Mala by nastúpiť do MŠ. Už od 10. mesiacov sa ju zatiaľ neúspešne pokúšame odplienkovať. Vie, čo je to nočník a na čo sa používa. Jednoducho nechce, resp. asi to necíti, lebo "kaká" (ako nazýva aj malú potrebu) zakričí vždy až po. Resp. zväčša nepovie nič, len začne plakať, keď už je mokrá.

Rečovo zaostáva za rovesníkmi. Rozpráva, ale ešte netvorí vety. Jej slová sú také "batoľacie výrazy", sú zle zrozumiteľné. Väčšinou však nemá problém reprodukovať požadované slovo.

O hračky sa zaujíma, očný kontakt je výborný. Má staršieho bračeka, ktorý mal tiež odklad do škôlky. Vlastne nám ho do žiadnej nechceli vziať, pretože on v jej veku nerozprával vôbec. Okrem toho je hypotonický a trpí viacerými alergiami a intoleranciami. Momentálne navštevuje ZŠ triedu pre deti s NKS (prvá trieda, má 8 rokov). Stálo ma veľa sily pripraviť ho, aby mohol nastúpiť do školy.

Hoci som sa tešila do práce, cítim, že dcérka by pravdepodobne potrebovala odklad 1 rok. Je hravá, komunikatívna, zaujíma sa, má dobrý očný aj fyzický kontakt, je silná (netrpí takými ťažkosťami, aké mal jej starší braček). Tá reč stále veľmi zaostáva (nevie si vypýtať, čo potrebuje), nedokáže sa odpútať od plienok, nevie jesť samostatne (hoci ju k tomu od 1 roka vediem, stále je rukami). Často ešte vyžaduje pučenú stravu. Snažím sa ju kvôli škôlke aj odstaviť, ale stále je kojená 3-4x denne.

Snažíme sa ju dávať starým rodičom, ktorých odmalička pozná, aby si zvykla, že je bez nás. Spokojná je v podstate s hocikým, kým som v dohľade ja alebo manžel. Akonáhle na chvíľu zmizneme, tak začne kričať hrôzou a pomedzi to plače.

Syn mal ako dôvod odkladu do škôlky uvedený "dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav". Dcérka však nemá také problémy ako on, len cítim, že na škôlku (hoci sa ju snažíme pripraviť) stále nie je zrelá.

Existuje možnosť predĺženia "rodičovskej"  o 1 rok, kým dozreje aj v takomto prípade?

Ďakujem

Dobrý deň,

nakoľko som rok robila posudkovú lekárku pre UPSVaR, tak Vám rovno viem napísať, že to, čo popisujete s dcérkou by som ja osobne nezhodnotila ako dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav na to, aby zostala mamička s dieťatkom doma. Na to je potrebná nejaká diagnóza. Respektíve psychologické posúdenie so záverom, ktorý potom lekárovi umožňuje dieťa zhodnotiť ako vyžadujúce osobitnú starostlivosť matky.

Odplienkovanie môže prísť pokojne v lete zo dňa na deň, rovnako tak samostatné jedenie (niektoré deti však v škôlke úplne odmietajú jesť). Separačná úzkosť je taktiež niečo, na čo sa asi nedá pripraviť, lebo byť v škôlke s "cudzími " ľuďmi je aj tak úplne iné ako zostávať so starými rodičmi. Veľa detičiek plače po odchode rodiča, najmä na začiatku pobtu v škôlke.

Čo sa týka reči, tak je vhodná logopedická intervencia.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas